Škrábání kůže – lidový léčebný prostředek

Nakladatelství Pragma (V Hodkovičkách 2/20, 147 00 Praha 4, www.pragma.cz) vydalo knihu o automasážích v Číně a na Tchaj-wanu s názvem BUDDHISTICKÝ LÉČIVÝ DOTYK, v níž nás autor dr. Ming-sun Yen (a další) učí, jak máme o sebe pečovat přirozeným způsobem pomocí akupresury, automasáže, různých technik dýchání, cvičení a bylinných léků. Ke každému zdravotnímu problému kniha uvádí krátký diagnostický popis a podrobně rozepsaný postup založený na účinných akupresurních a masážních technikách. V následující ukázce seznamujeme s technikou kua sa - škrábání kůže.

* * *

Kua sa neboli „škrábání kůže" je velmi starý lidový „lék", který se ve velké míře používal v Číně a v podstatě v celé Asii. Ideální je, když tuto léčbu poskytuje druhá osoba, ovšem v některých případech si ji můžete aplikovat sami. Vzpomínám si, že jsem se jí několikrát podrobila jako malé dítě v Číně. Bylo to téměř vždy v létě a díky ní jsem se obyčejně rychle uzdravila z každého neduhu. Musím však přiznat, že ve mně přetrvává nepříliš příjemná vzpomínka na to, jak někdo škrábal moje záda, krk nebo paže.

Nedávno jsem měla příležitost setkat se s touto léčbou znovu, když jsem s manželem a sestrou cestovala po Tchaj-wanu. Při jízdě autobusem v horách, uprostřed pustiny, mě najednou přepadla nevolnost, začala jsem zvracet a trápily mě trvalé a silné žaludeční křeče. Starší žena sedící za mnou si všimla mých potíží a přistoupila ke mně. Její úsměv byl přesvědčivý. Vytáhla si z vlasů malý hřebínek z rohoviny a řekla mi, abych se naklonila dopředu a opřela hlavu o sedadlo před sebou. Vrátily se mi vzpomínky na dětství. Žena se zručně pustila do škrábání mých zad hřebenem. Moje sestra Vivian byla ohromena, „Myrno, na zádech máš samé červené a fialové skvrny!" Po léčení jsem okamžitě pocítila úlevu. Podívala jsem se po svých spolucestujících a s vděčností jsem zjistila, že se na mě nikdo nedívá. Procedura na ně neudělala žádný dojem, pravděpodobně ji dobře znali.

Co jsem to vlastně měla? Číňané tomu říkají fa sa neboli „písečná nemoc". Sa neboli „písek", označuje tmavě purpurově zbarvené, drobné a písku podobné skvrny, které se objeví na pokožce, když je škrábána. V tradiční lékařské knize se píše: „Uprostřed léta nebo na podzim vítr, vlhko a horko vyvolávají v lidském těle zmatek." Člověk je náchylnější k fa sa, jestliže je vyčerpaný nebo není zvyklý na horko. Řečeno moderními lékařskými pojmy je dehydratován, trpí horkem a má problémy s efektivním rozptýlením teploty v těle.

Fa sa má dvě významné a charakteristické vlastnosti. Jednou je to, že když začneme se škrábáním, objeví se na pokožce v místech, kde je překrvená, tmavočervené skvrny. Zůstanou patrné delší dobu. Druhým signálem, že máte fa sa, je symptom otoku. Vaše hlava, hruď, břicho a vlastně celé tělo bolí a je oteklé. Také je vám horko a jste malátní. V případě fa sa vyvolané horkem jsou dalšími symptomy nevolnost, závratě, slabost, bušení srdce a letargie. Je-li fa sa způsobena nedostatkem cirkulace vzduchu v uzavřeném prostoru, tváře postižených zblednou nebo dokonce zmodrají. Lidé pak mívají potíže s dýcháním a občas zvracejí. Někdy mluví nesouvisle.

Jak provádíme kua sa?

Ideálním nástrojem je hladký plochý hřeben s rovným držadlem, nejlépe z rohoviny nebo ze dřeva. Avšak dobře posloužit může i předmět s hladkými hranami, jako je například porcelánová polévková lžíce (k dostání v čínských obchodech s potravinami) nebo mince s hladkou obrubou. Než začnete, ponořte hřeben do mazacího prostředku (například rostlinného oleje, olivového oleje nebo vody). Kůži škrábejte vždy jen jedním směrem, shora dolů nebo zprostředka do stran. Nikdy neškrábejte sem a tam! Každou oblast škrábejte dvacet minut. Na překrvených místech kůže rychle zčervená nebo zfialoví, což je žádaný výsledek.

Než začnete s léčením pomocí škrábání, zkuste převést pacienta na chladné místo, ne však do průvanu. Pacient by měl mít na sobě volné šaty, vhodná je poloha vsedě nebo vleže. Začněte na pacientových zádech. Pevnými, hlubokými a dlouhými tahy vytvořte dvě nebo čtyři řady skvrn. Pak pokračujte na zátylku. Pokračujte na stranách krku a obou stranách hrudníku. Všeobecně platí, že vytvoření čtyř až osmi řad deset až patnáct centimetrů dlouhých pacienta zbaví mnoha symptomů. Jestliže je vnímavý a pociťuje při škrábání úlevu, můžete naškrábat ještě jednu nebo dvě skvrny vedle páteře, abyste účinek léčení zesílili. Ve vážných případech, kdy jsou pacientovy ruce a nohy studené a svaly jsou postiženy křečemi, škrábejte také obě paže a zadní části nohou.

Jestliže je pacient hubený a páteř mu vystupuje, vyhněte se škrábání jeho zad. Prací na krku dosáhnete stejného účinku. Staré pacienty škrábejte jemně, protože jejich kůže je méně pružná. Nikdy neškrábejte kůži na mateřských znaménkách, bradavicích a jiných kožních výčnělcích.

Během škrábání opakovaně namáčejte hřeben do zvlhčujícího mazadla. Nepoužívejte příliš velkou sílu, intenzitu škrábání byste měli upravovat podle pocitů pacienta.

Po dokončení léčení dejte pacientovi vypít sklenici vody. Přidejte do ní špetku soli nebo cukru, abyste stimulovali metabolizmus.

Pokud se na kůži přes opakované škrábání neobjeví skvrny s odlišnou barvou a pacient se potí studeným potem, zvrací, občas trpí průjmem nebo má rychlý či slabý puls, přestaňte se škrábáním. Odvezte pacienta co nejrychleji k lékaři nebo do nemocnice.

Kua sa funguje, ale díky jakému mechanizmu? Někdy, když na tělo působí nezvyklé prvky počasí, jako je vítr, chlad, horko a vlhkost, žlázy, které regulují pocení, se uzavírají a brání cirkulaci jangové čchi v těle. Škrábání kůže je účinný způsob stimulace, otevírání a odstraňování překážek pro nahromaděnou energii, krev a tělní tekutiny. Zlepšuje nedostatečný oběh, vyrovnává jinovou a jangovou čchi, a tím zmírňuje symptomy fa sa. Je to jednoduchá, snadná a účinná metoda.

Myrna Louison Chen

Zdroj: časopis MEDIUM č. 1/2007