Žvýkejte pro zdraví

Jürgen Schilling, ve svém hlavním povolání herec, napsal knihu "PROŽVÝKEJ SE DO ZDRAVÍ! Štíhlý a vitální bez diety", která může mnohé čtenáře šokovat svou originálností, jednoduchostí i účinnosti. Knihu vydalo nakladatelství Pragma, V Hodkovičkách 2/20, 147 00 Praha 4, tel. 241 768 565, www.pragma.cz. Vybrali jsme z ní následující ukázku tak, aby i Vám metoda dokonalého žvýkání mohla být užitečná nejen pro zdraví, ale třeba i pro vysněnou postavu a vůbec pro radost ze života.

Můj objevný zážitek

Za objev správného žvýkání vděčím psovi. Byla to malá Lola, pejsek mé matky, pouliční směs, napůl špic, napůl jezevčík. Naše Lola mi poskytla první stopu na cestě, na jejímž konci měla být stravovací revoluce.

Stalo se to v létě 1988… S Lolou to už roky nebylo nijak zvlášť dobré. Měla nadváhu, svrab, ztrácela srst a bez ustání žebrala. Veterináři byli bezradní. Diagnostikovali zánět dělohy, usuzovali na klamné těhotenství. Lola dostávala silné léky. Nezlepšovalo se to. Lola žrala celý den, měla hrozný hlad a neodbytně žebrala.

Bylo to náročné pro nervy. Když jsme si sedli ke stolu, museli jsme poslouchat stálé štěkání, skučení a kňučení. Jednoho dne opět skučela, tak jsem jí nervózně hodil velký, tvrdý kus chleba.

A stal se zázrak! Lolin koncert ve štěkání, kňučení a skučení najednou umlkl, úplně skončil. Zaměstnával ji chleba, tvrdý jako kámen, soustředila se na něj s plnou náruživostí. Všechno jiné, co ještě leželo na našem jídelním stole, ji už nezajímalo.

Sledoval jsem ji: Požitkářštěji se už nedalo žrát. Toto tvrdé sousto pro ni bylo největší lahůdkou. Z koutků jí tekly sliny a žvýkala jako mistryně světa. Nevěřil jsem svým očím. Něco takového bych nikdy nepokládal za možné. A ona stále ještě žvýkala. Dříve by zatím už sklidila celý stůl a všechno jídlo, i ty největší kusy masa by bleskově zhltla. A svému tlustému břichu a nemocným orgánům by opět udělala zle.

Ale teď v klidu s požitkem dále žvýkala, jako by měla kost, až tvrdá skýva chleba slinami změkla a novou lahůdku spolkla, přímo ji "zniternila". Ani na okamžik se nenechala rušit našimi užaslými pohledy a komentáři. Po každém polknutí se pilně olízla a tímto způsobem poslala do žaludku ještě další důležité trávicí fermenty, k již optimálně připravené (protože dobře rozžvýkané) stravě.

Ze dne na den už žrala jen pětinu dřívějšího množství, rapidně hubla a v nejkratší době opět získala svou ideální váhu. I ostatní její potíže zmizely. Srst jí opět narostla do blyštivé krásy. A dokonce se jí vrátila i její mladická hravost. Přitom jí bylo už přes dvanáct let. U jídla jsme v budoucnu už všichni měli klid, neboť Lola žvýkala svůj tvrdý chléb.

S Lolou jsem provedl ještě další experiment: velké chlebové kůrky jsem jí rozdělil na malé kousky. Teď se stal další zázrak: Lola žvýkala i tyto malé kousíčky. I když byly velmi malé, nepolykala je chvatně jako u jakéhokoli jiného měkkého jídla. Tyto malé kousky žvýkala se stejným požitkem a vytrvale jako velké kusy chleba. Byla to jedinečná slast dívat se na ni. Poté, co spolkla maličký drobeček, našpicovala ouška a zbožně si vyžadovala další kousky.

Velmi mě těšilo, že jsem mohl pomoci našemu psovi. A hodně jsem o tom přemýšlel. Sám jsem tenkrát trpěl těmi nejhoršími břišními problémy. Vážil jsem téměř dva centy (dnes mám 75 kilo)! Měl jsem pořád strašný hlad, který bylo možno utišit jen stálým jídlem. Byla to paralela k situaci našeho psa. Proto jsem i já vyzkoušel tvrdý chléb. A stalo se něco úžasného: rychle se mi ulevilo. Vlčí hlad a břišní potíže zmizely. Ale již po pár dnech jsem opět upadl do starých jídelních, žvýkacích a polykacích zvyklostí. Nebylo se čemu divit, vždyť jsem tomu byl uvyklý celý život. A když jsem jednou pomyslel na to žvýkat sousta déle, byly mé myšlenky příští okamžik už někde jinde, jen ne v ústech. A svá sousta jsem opět po pár žvýkacích pohybech rychle hltal.

Nikdo nemůže za to, že polyká příliš brzy, to dnes vím. Polyká prostě svým obvyklým způsobem, přesně tak, jak svým obvyklým způsobem mluví, chodí, jezdí na kole nebo autem. Tato činnost probíhá nevědomě, a přesto: je to vědomý akt, který lze jednou malou změnou obrátit k dobrému.

Jak začít?

Kupte si dobrý chléb, bez chemie. Čerstvý chléb hned rozkrájejte na tenké krajíčky a rozložte na velký tác. Vysušte ho buď v mírně teplé a pootevřené troubě, nebo raději přímo na plotně (zapnutá na nejnižší teplotu). Takto vzduchem vysušený chléb je tvrdý až se láme. Nemusíte mít žádný strach, že si vylámete zuby. Hned poznáte sílu svých slin, proti nimž nezmůže nic ani dynamit. Vaše sliny mají tu největší rozpustnou sílu a je to váš nejdůležitější trávicí ferment. Dokonce už k jídlu nebudete potřebovat ani zuby.

Vezměte si do úst první sousto, jenž by nemělo být příliš velké. Teď nedělejte vůbec nic! Jen pociťujte! Sliny tečou. Pomocí jazyka pohybujte soustem sem a tam. Klidně přitom zavřete oči. Se svými myšlenkami a pocity zůstaňte v ústech. Sousto ještě neprokusujte, nanejvýš je jemně skousněte. Myslete na malé dítě, které má v ústech skrojek chleba. Jak soustem v ústech pohybuje sem a tam a zpracovává je bezzubými čelistmi.

Teprve když je tvrdé sousto úplně rozpuštěno, kousek z něho polkněte. To je ta správná technika. Nyní ho můžete zpracovávat i zuby, prokousávat, správně rozmělňovat.

Dejte si pevné předsevzetí, že své sousto úplně zkapalníte, až zmizí ve vašich slinách jako kousek cukru. Dejte si za cíl, že je budete požívat alespoň 40 - 50 žvýkacími pohyby.

Při žvýkání mějte ruce prázdné (žádný příbor, žádné další sousto) a seďte uvolněně, spíše v záklonu. Nejezte, když spěcháte nebo jste pod časovým tlakem.

Žvýkání je autogenní trénink úst, přivádí do souladu jin a jang, obnovuje vaše smysly a činí vás strůjcem svého života. Každému soustu věnujte pozornost a úctu. Správné žvýkání je zázračným rozmnožením chlebů!

Žvýkáním proti rakovině

Nemoc znamená znečištění našeho systému. Je to naše vlastní špína, kterou jsme si zanesli do těla sami svou nedbalostí. V této souvislosti píše dr.med. Erich Rauch na téma vzniku rakoviny:

"Bezpochyby při rakovině působí specifické rakovinné jedy, takzvané karcinotoxiny. Vše mluví pro to, že tyto látky mohou útočit jen tam, kde již předtím dlouhotrvajícím či vysokým otravným zamořením vznikla náchylnost k rakovině. Na půdě předem poškozených a strukturně narušených buněčných partií mohou působící rakovinné jedy mnohem spíše vyvolat neomezený buněčný růst a ničivé změny orgánů. V zásadě je to vždycky stejné, jak při rakovině, tak při infekčních chorobách.

Kde není žádná "zabahněná" živná a matečná půda, tam je možnost onemocnět rakovinou snížena na minimum, pokud vůbec není její vznik vyloučen. Proto musí být nebezpečí onemocnění rakovinou tím menší, čím jsou krev, šťávy a tkáně zdravější a odolnější. Naopak ze všech škodlivých faktorů, které chronicky zhoršují stav šťáv a tkání, přísluší největší význam jedům, jež vznikají ve střevech vinou přemíry jídla a rozkladem stravy - nedostatečným žvýkáním!

Zdroj: časopis MEDIUM č. 10/2003